Het avontuur van een uitvaartbegeleidster, deel 8 het afscheid

Geplaatst op Categorieën Algemeen, Alma Uitvaartzorg, Het afscheid, VerhaaltjesTags , ,
Alma Uitvaartzorg is de uitvaartonderneming van Het Gooi

Hoe zet je een afscheid goed in elkaar?

Zorg dat je een rode draad aanbrengt in het afscheid.
Je kan allemaal zeggen dat je de overledene gaat missen, maar dat levert vaak een uur ‘los zand’ op. Allemaal losse sprekers die geen onderling verband hebben …. dat is jammer. Je kan de overledene nog een laatste keer ‘in het licht’ zetten en met ‘los zand’ is dat moment gemist.

Een veel gevraagde vraag: Hoeveel foto’s hebben we nodig? Ik draai het altijd om, ga voor kwaliteit in plaats van kwantiteit. Zoek geen honderden foto’s waar de overledene als een klein poppetje in de verte staat, maar ga op zoek naar desnoods 5 hele mooie foto’s. Het is vaak fijn als de foto’s niet alleen de overledene tonen, maar ook het leven eromheen. Er is een heel leven voorbijgegaan, van geboorte tot sterven. En het samen opzoeken van foto’s is een hele klus, maar ook een prachtige manier van afscheid nemen.

Je kan muziek kiezen van de overledene, maar je kan ook je eigen muziek inbrengen. Welke muziek vind jij passen, waar heb jij herinneringen aan? Vroeger mochten mensen ‘3 stukjes muziek’ kiezen, die tijd is gelukkig voorbij. Denk ook aan het binnengaan van een zaal; met muziek creëer je je eigen sfeer.

Maar een afscheid kan ook vaak heel anders! Schrijf met elkaar 1 verhaal en bouw af en toe een pauze in met bijpassende muziek.
Of laat alleen muziek horen. Of alleen tekst.
Vraag mensen om iets te doen waardoor ze zich betrokken voelen; een kaars aansteken of een bloem meenemen. Het voelt anders als je een bloem bij de overledene op de kist kan leggen.

Kortom: Denk er goed over na, breng verband in sprekers, muziek en beeld.
Denk na over eventuele rituelen, laat de uitvaartbegeleidster of een ritueel begeleidster je hierbij helpen. Om samen een afscheid goed in elkaar te steken, is voor iedereen heel fijn.